Jeżeli jesteś producentem wysokiej klasy dżemów i marmolad owocowych, mamy dla Ciebie rozwiązanie, które pozwoli uniknąć przegrzania dżemu przy jednoczesnym zachowaniu szybkiego i efektywnego procesu sterylizacji!

Kluczowym krokiem w przemysłowej produkcji dżemów jest pasteryzacja. Ten proces jest niezbędny, aby zagwarantować, że produkt będzie wolny od niepożądanych mikroorganizmów. Zwykle taka pasteryzacja wywołuje przegrzanie produktu (czas i temperatura), co negatywnie wpływa na jego jakość. Aby usprawnić proces produkcji dżemów wysokiej jakości, oferujemy wydajne i innowacyjne rozwiązanie. Główne ograniczenia to te, że proces pasteryzacji dżemu wymaga wysokiej temperatury przed kondycjonowaniem, około 90 ° C, aby mieć pewność, że zniszczone zostaną szkodliwe mikroorganizmy, które mogą być obecne w produktach. Zwykle, aby osiągnąć żądaną temperaturę na etapie kondycjonowania, dżem musi zostać przegrzany podczas poprzedniej fazy gotowania, ponieważ na wszystkich rurach transportujących dżem występują straty ciepła. Dlatego istotne jest utrzymanie wydajnego procesu pasteryzacji, przy jednoczesnym uniknięciu przegrzania lub przegotowania produktu, co zmienia jego smak i właściwości organoleptyczne.

Micro-Activ Components to firma z wieloletnim doświadczeniem w dystrybucji wysokiej jakości elementów mikrofalowych: anten, głowic, podzespołów, lamp elektronowych, wzmacniaczy mocy w. cz., złączy koncentrycznych, przełączników SPDT oraz innych części elektronicznych. Jeśli masz pytania dotyczące zakupu lub szukasz trudno dostępnych produktów – zachęcamy do kontaktu z naszym przedstawicielem.